Yönetim Danışmanlığı

Satış Yönetimi Danışmanlığı

Farklı sektörlerde faaliyet gösteriyor olsalar da, her şirketin nihai amacı “sürdürülebilir karlılık ‘’ ve bu amaca portföylerindeki ürün ve/veya hizmetlerin satışı yoluyla ulaşmak durumundalar. Başka bir ifade ile ‘’karlı ve miktar olarak da maximum” satışa ulaşabildikleri ölçüde nihai amaçlarını gerçekleştirme olasılığı var.


Günümüzde pek çok firma satış operasyonlarında sayıca birden fazla ve aynı zamanda da her biri farklı ihtiyaç ve beklenti içinde olan ticari satış kanalları üzerinden kullanıcılarına ulaşmak ve satış gerçekleştirmek durumundalar, üstelik bu bir tercih de değil aksine bir zorunluluk.


Yapılan değerlendirmelerde, başarılı olarak nitelenen firmaların sadece ‘’ iyi ürün ‘’ , ‘’ iyi hizmet seviyesi ‘’ ile değil aynı zamanda kullanıcılarına ulaşırken iş birliğine gittiği Ticari Kanalları da etkin şekilde yönetebildiklerini görmekteyiz bir anlamda geçmişin klasik yaklaşımı ile Satış Operasyon kavramı artık günümüzde ‘’ Ticari Kanal Yönetimine ‘’ evrilmiş durumda.


Masters Management, sunduğu Satış Yönetimi Danışmanlığı hizmeti çerçevesinde, firmaların satış operasyonlarına daha analitik bir gözle bakabilmeleri amacıyla farklı bir perspektif oluşturmaktadır. Bu bakış açısı ile;

Kullanıcıya ulaşmada kullanılan /seçilen her bir ticari kanal ‘’Kar Merkezi” olarak ele alınmakta,


Her Kanal’ın kendine özgü ihtiyaç ve beklentilerine odaklanılarak, her bir kanal üzerindeki ‘’firma etkinliği” nin arttırılması için çözümler sunulmakta


Kanalların bir biri ile uyumlu ve firma satış çabaları ile entegre olmuş bir yapının sağlanabilmesi yetkinliklerini firmalarla paylaşmaktadır.

kurumsal halka

Mail Listemize Katılın